Πρότυπο Κέντρο Ξένων Γλωσσών
Lingua

Το Κέντρο Ξένων Γλωσσών LINGUA ιδρύθηκε τον Ιούλιο του 2003 στην Τρίπολη από την κ. Χριστίνα Μαργιώλα – Θεοδωρακοπούλου σε μια προσπάθεια να δημιουργήσει ένα Πρότυπο Κέντρο Ξένων Γλωσσών, υψηλών προδιαγραφών, επενδύοντας σ’ αυτό την πολυετή εμπειρία της στο χώρο της ξενόγλωσσης εκπαίδευσης, καθώς και τις γνώσεις της στις σύγχρονες μεθόδους διδασκαλίας.

Φιλοσοφία​

To LINGUA αλλάζει τα δεδομένα στον τρόπο εκμάθησης της ξένης γλώσσας. Εδώ η διδασκαλία γίνεται μεθοδικά με επιστημονική πληρότητα και με προγράμματα σχεδιασμένα να καλύπτουν τις ανάγκες του κάθε μαθητή ξεχωριστά, ανάλογα δηλαδή με την προσωπικότητά του και τον τρόπο που αυτός αφομοιώνει την ύλη. Σε ολιγομελή τμήματα, από έμπειρους καθηγητές γίνεται ανάπτυξη όλων των γλωσσικών δεξιοτήτων του μαθητή και αξιολογείται η πρόοδος του.

Φιλοσοφία​

Σύμβολο

Θέλοντας η εικόνα του ονόματος μας να απεικονίζει την φιλοσοφία μας, δη­μιουργήσαμε ένα σύμβολο απλό και λιτό αλλά ταυτόχρονα γεμάτο δυναμισμό και κύρος. Είναι ένα τετράγωνο πλαίσιο, του οποίου οι δύο κάθετες πλευρές, χρωματισμένες ξεχωριστά, σχηματίζουν το γράμμα «L» αρχικό της λατινικής λέξης LINGUA που σημαίνει γλώσσα. Το όλο σχήμα παραπέμπει σε ένα «παράθυρο» στη γνώση

Στόχος

Να συνεχίσουμε να είμαστε πρωτοπόροι στον τομέα της Διδασκαλίας Ξένων Γλωσσών. Να είμαστε ένα σχολείο με κέντρο τον μαθητή.

Να βελτιώνουμε συνεχώς τις μεθόδους διδασκαλίας και να επενδύουμε στην εκπαίδευση του ανθρώπινου δυναμικού​

Να παρέχουμε στους μαθητές σύγχρονες υποδομές και τεχνολογικά μέσα.

Εγκαταστάσεις

Οι εγκαταστάσεις ενός εκπαιδευτικού οργανισμού παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στη διαδικασία της μάθησης και στην πρόοδο των μαθητών. Έτσι, σεβόμενοι δύο βασικές αρχές, ασφάλεια και αισθητική, δημιουργήσαμε ένα σχολείο σύγχρονο, πρότυπο εγκαταστάσεων: άνετο, λειτουργικό και προπάντων ασφαλές. Το φιλικό περιβάλλον σε κερδίζει από την πρώτη κιόλας στιγμή. Η αισθητική των κτιριακών εγκαταστάσεων σε προδιαθέτει θετικά. Οι αίθουσες είναι ειδικά διαμορφωμένες ανάλογα με το επίπεδο εκπαίδευσης. Τα χρώματα εναλλάσσονται αρμονικά σε όλους τους χώρους, ο φωτισμός είναι ο κατάλληλος, τα έπιπλα είναι εργονομικά και οι κοινόχρηστοι χώροι άνετοι.
Είμαστε υπερήφανοι για τον τρόπο με τον οποίο έχουμε αξιοποιήσει τη σύγχρονη τεχνολογία. Σύνδεση internet σε όλες τις αίθουσες και δυνατότητα σύνδεσης με Wi-Fi στους κοινόχρηστους χώρους, διαδραστικοί πίνακες, νέα ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα συσκέψεων (conference room), βιβλιοθήκη αλλά και computer lab. Όλα αυτά βοηθούν τους μαθητές μας να ανακαλύψουν τη μαγεία της γλώσσας, τις ιδιαιτερότητες και τις δυσκολίες της και να κατακτήσουν την ιστορία και τον πολιτισμό της.

Lingua

Οι καθηγητές

Το προσωπικό του Lingua αποτελεί αναπόσπαστο και καθοριστικό κομμάτι της επιτυχίας του. Είναι άρτια εκπαιδευμένο, με πολυετή πείρα και με συνεχή μετεκπαίδευση σε θέματα σύγχρονης μεθοδολογίας εκμάθησης ξένων γλωσσών . Είναι αυτοί που μεταδίδουν αδιάκοπα και με μεγάλη αφοσίωση τη γνώση και την εμπειρία τους στους μαθητές όλων των ηλικιών και είναι αυτοί που μετουσιώνουν την κουλτούρα και τον πολιτισμό της κάθε χώρας σε διδασκαλία

Μαργιώλα Χριστίνα